Otázky & Odpovědi

Lze Stévií nahradit běžný cukr?

Samozřejmě, že ano. Je jen otázkou času, kdy se Stévie bude přidávat do nápojů, jidel a sladkostí běžne dostupných v obchodech. Již nyní lze v obchodech zakoupit hned několik výrobků slazených právě extrakty ze Stévie. Stévii můžete používat ke slazení čajů, kávy, omáček, zavařenin, salátů, marmelád, cukroví, ...

Kde se Stévie používá?

Můžeme ji nalést především v potravinářském průmyslu jako druh sladila, které se přidává do různého segmentu vybraných potravina. Příkladem mohou být džemy, sirupy, mléčné výrobky, sladkosti, žvýkačky, limonády. Stejně tak má Stévie další úžasnou vlastnost hojně využívanou v drogerii, a to antibakteriální, proto se s ní můžeme setkat v zubních pastách, sprchových gelech, šampónech nebo pleťových maskách.

Proč byla Stévie v EU schválena až v roce 2011?

EU to zdůvodňovala tím, že není dostatek studíí o nezávadnosti této rostliny. Ovšem studíí bylo provedeno více než dost, které neprokázaly žádné negativní účinky Stévie, naopak byly prokázány jen pozitivní účinky pro lidské zdraví. Stévie je ve světe běžne využíváná a v některých zemích pokrývá již značnou část trhu se sladidly. Stačí si položit otázku, co by způsobilo, kdyby Stévie, popř. jiná sladidla nahradila běžný rafinovaný cukr? Jako všude, tak i zde by se tento krok dotkl financí několika mega společností, podnikajicích právě s cukrem (odpověď berte jako názor redaktora, nikomu není tento názor nucen).

Je Stévie vhodná pro diabetiky?

Ano. Stévie představuje zdravou a účinnou alternativu k cukru a umělým sladidlům. Nezvedá hladinu krevního cukru, naopak jí může pomoci stabilizovat, a také podporuje činnost slinivky. Je vhodná pro diabetiky typu I. i II. Ovšem doporučujeme konzultaci s Vaším lékařem.

Může Stévie nahradit cukr při dietě?

Ano. Stévie neobsahuje žádné kalorie a je vhodná pro všechy, kteří chtějí zhubnout a občas si dopřát mlsání sladkého. V tomto případě postačí žvýkání lístků Stévie.

Má extrakt ze Stévie nějaké kalorie?

Ne. Čistý steviový extrakt ma 0 kalorií, bez sacharidů, bez cukru, bez tuků a bez cholesterolu.

Pomůže Stévie mé dutině ústní?

Ano. Stévie sladká má antibakteriální účinky díky obsahu vitaminu C a chlorofylu, které eliminují množení nežádoucích bakteríí v dutině ústní. Díky eliminaci těchto bakteríí nás Stévie chrání před vznikem zubního kazu, omezuje tvorbu zubního plaku a zubního kamene. Kloktáním stéviového výluhu (žvýkáním lístků) pomáháme léčbě aftů, předcházíme vzniku paradentózy, zánětu dásní a omezujeme zápachu z úst.

Má Stévie nějaké pozitivní účinky na problematickou kůži?

Ano. Stévie pomáhá při léčbě ekzémů, lupenek, akné a dalších kožních nemocí. Potíráním postižených míst působí jako uklidňují prostředek a urychluje hojení ran (nezanecháva jizvy). Výluh ze Stévie můžeme používat i jako náhražku vody po holení nebo jako pleťovou masku.

Snižuje Stévie chuť na alkohol a tabák?

Je prokázáno, že žvýkáním lístků opravdu tyto chutě omezuje. Ovšem tyhle zlozvyky jsou jen o vůli každého z nás:)

Co je erythrytol? Je vhodný i pro diabetiky?

Erythritol je přírodní alkoholový cukr, který je vyráběn přirozenou fermentací glukózy. Řadíme ho do kategorie sacharidů a pro lidský organismus je nevyužitelný. Má o 60% nižší sladivost než klasický cukr a je specifický také jako stévie nulovou kalorickou hodnotou a tudíž nezvyšuje hladinu cukru v krvi. Je tedy vhodný i pro diabetiky.

Jaké je dávkování stévie?

tabulka

Tabulka je orientační.

 

 

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.